Skuter inwalidzki elektryczny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

skuter melex inwalidzki elektryczny dla seniora

Skuter inwalidzki elektryczny jest przede wszystkim dla osób chcących aktywnie, samodzielnie żyć. Aby móc jeździć na skuterze wystarczy tylko, aby użytkownik potrafił stabilnie siedzieć, miał sprawne ręce by utrzymać kierownicę ( lub nawet jedną sprawną rękę) i potrafił usiąść samodzielnie na skuterze. Żeby jeździć skuterem nie są potrzebne żadne uprawnienia.

Charakterystyka skutera inwalidzkiego elektrycznego :

 • bardzo prosty w obsłudze – nie wymaga żadnych specjalnych zdolności manualnych.

 • Skuter inwalidzki posiada m.in. :

  – hamulce elektromagnetyczne, dzięki którym wystarczy puścić gaz i skuter automatycznie zatrzyma się

  – wskaźnik rozładowania baterii na pulpicie informuje na bieżąco o poziomie rozładowania akumulatora, co pozwala monitorować ile jeszcze można przejechać na skuterze inwalidzkim elektrycznym

  – światła do jazdy wieczorem, światła awaryjne, kierunkowskazy – klakson – to wszystko pozwala na bezpieczne poruszanie się po drogach publicznych

  – pokrętło regulacji prędkości lub przyciski biegów prędkości – pozwala to na regulowanie prędkości w zależności od miejca w którym się znajdujemy. Można jechać bardzo wolno lub bardzo szybko. Dodatkowo, manetka gazu także reguluje prędkość. Skręcając nie ma potrzeby kręcić pokrętłem prędkości aby zredukować prędkość – wystarczy zwolnić trochę uchwyt manetki gazu – działa to na zasadzie ” zdjęcia nogi z gazu”

  – obrotowy fotel ułatwia wsiadanie osobom, które mają problem podnieść wyżej nogę czy też mają inne schorzenia ograniczające ruchy ciała

  – regulacja nachylenia kolumny kierownicy pozwala na ustawienie jej w pozycji jak najwygodniejszej dla użytkownika

  – ładowarkę zewnętrzną, którą podłącza się bezpośrednio do skutera, a drugi kabel do gniazdka elektrycznego – nie ma potrzeby dochodzić bezpośrednio do baterii. Ładowarka ładuje akumulatory oba na raz i ma automatyczny wyłącznik – co nie doprowadzi do przeładowania.

skuter inwalidzki elektryczny jaki wybrać na co zwrócić uwagę przy zakupie
skuter inwalidzki elektryczny dla seniora składany rozbierany na co zwrócić uwagę przy zakupie

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY ZAKUPIE SKUTERA?

a, promień skrętu

 • skutery inwalidzkie 3-kołowe są bardziej zwrotne niż 4-kołowe. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jego promień skrętu. To bardzo ważne dla osób, które planują poruszać się skuterem inwalidzkim elektrycznym w małych, ciasnych pomieszczeniach, wjeżdżać często do sklepów, wykonywać jakieś prace w ogrodzie czy choćby mocno manewrować przy wjeżdżaniu lub wyjeżdżaniu z  windy. Tutaj wygrywają 3-kołowe skutery, które obracają się wokół własnej osi. Im mniejszy skuter wybierzemy – tym promień skrętu będzie mniejszy.

b, moc silnika

 • to ważny parametr dla osób, które mieszkają np. W terenach górzystych, gdzie ukształtowanie terenu jest bardzo zmienne i występują duże spadki terenu – wtedy potrzebujemy mocnego skutera, który da radę pod nie podjechać. Także osoby borykające się z dużą nadwagą powinny wybierać duże, mocne skutery by cieszyć się komfortem jazdy. Im mocniejszy silnik tym posiada także pojemniejsze akumulatory – co pozwala cieszyć się dłuższymi wycieczkami bez potrzeby ciągłego ładowania skutera inwalidzkiego.

c, pojemność akumulatorów

 • od tego parametru będzie zależało jak daleko będzie można poruszać się na skuterze inwalidzkim elektrycznym na jednym ładowaniu. Im mniejszy akumulator tym mniej km do przejechania i częste ładowanie.

d, waga i wymiary

 • ważnym aspektem jest przeznaczenie skutera inwalidzkiego elektrycznego. Jeśli planuje się częste wkładanie go i przewożenie w inne miejsca samochodem – powinniśmy szukać skutera inwalidzkiego rozkładanego na części. To będzie duże ułatwienie, ponieważ skutery w całości potrafią ważyć od 50 kg do nawet 160kg. Ważne jest także miejsce, w którym będzie skuter inwalidzki przechowywany – tutaj ważne są wymiary a także promień skrętu.

  Jeśli planują Państwo jazdę głównie na zewnątrz – im cięższy, większy skuter inwalidzki tym stabilniejszy.

e, koła i system amortyzacji

 • koła pompowane są dużo bardzie komfortowe od kół pełnych z tym, że trzeba się liczyć z tym, że można przebić dętkę. Im lepsza amortyzacja tym lepszy komfort jazdy nawet na wyboistych, leśnych terenach. Osoby mające problemy bólowe z kręgosłupem powinny szukać jak najbardziej amortyzowanego skutera inwalidzkiego by jak najmniej czuć nierówności na drodze i zwiększyć komfort jazdy.

 

Dodaj komentarz

Elektro-mobil